Committees

  • Executive Committee
  • Jimmy Dunn, President, 4th
  • Mike Dunavant, Vice-President, 25th
  • Lisa Zavogiannis, Secretary, 31st
  • Kim Helper, Ex Officio, 21st
  • Tony Clark, 1st
  • Russell Johnson, 9th
  • Jennings Jones, 16th
  • Ray Whitley, 18th
  • Phil Bivens, 29th
  • Amy Weirich, 30th
  • Legislative Committee
  • Steve Crump, 10th Chair
  • Tony Clark, 1st
  • Barry Staubus, 2nd
  • Jimmy Dunn, 4th
  • Charme Allen, 6th
  • Russell Johnson, 9th
  • Ray Whitley, 18th
  • Glenn Funk, 20th
  • Ray Crouch, 23rd
  • Mike Dunavant, 25th
  • Phil Bivens, 29th
  • Amy Weirich, 30th
  • Brownlow Marsh, ADA, 4th
  • Andrea Kline, ADA, 6th
  • Emily Petro, ADA, 10th
  • Jason Lawson, ADA, 15th
  • John Zimmermann, ADA, 16th
  • Sean Duddy, ADA, 21st
  • Steve Jones, ADA, 30th
  • Training Committee
  • Mike Flynn, Chair, 5th
  • Barry Staubus, 2nd
  • Charme Allen, 6th
  • Jennings Jones, 16th
  • Glenn Funk, 20th
  • Lisa Zavogiannis, 31st
  • Bill Crabtree, ADA, 6th
  • Lance Pope, ADA 11th
  • Steve Strain, ADA, 12th
  • Attorney General Liaison
  • Jennings Jones, Chair, 16th
  • Jimmy Dunn, 4th
  • Craig Northcott, 14th
  • Mike Dunavant, 25th
  • Jerry Woodall, 26th
  • Garry Brown 28th
  • Amy Weirich, 30th
  • Finance Committee
  • Brent Cooper, Chair, 22nd
  • Mike Flynn 5th
  • Bryant Dunaway, 13th
  • Craig Northcott, 14th
  • Tommy Thompson, 15th
  • Tommy Thomas, 27th
  • Amy Weirich, 30th
  • Child Support Committee
  • Dan Armstrong, Chair, 3rd
  • Tony Clark, 1st
  • Barry Staubus, 2nd
  • Jared Effler, 8th
  • Russell Johnson, 9th
  • Robert Carter, 17th
  • Ray Crouch, 23rd
  • Mike Dunavant, 25th
  • Jerry Woodall, 26th
  • Lisa Zavogiannis, 31st
  • Technology Committee
  • Bryant Dunaway, Chair, 13th
  • Barry Staubus, 2nd
  • Mike Flynn, 5th
  • Dave Clark, 7th
  • Neil Pinkston, 11th
  • Matt Stowe, 24th
  • Brownlow Marsh, 4th
  • Capital Punishment Committee
  • Jared Effler, Chair, 8th
  • Mike Taylor, 12th
  • John Carney, 19th
  • Matt Stowe, 24th
  • Amy Weirich, 30th
  • Indigent Defense Issues
  • Charme Allen, Chair, 6th
  • Phil Bivens, 29th
  • Jennings Jones, 16th
  • Long Range Planning Committee
  • Barry Staubus, Chair, 2nd
  • Craig Northcott, 14th
  • John Carney, 19th
  • Tommy Thomas, 27th
  • TN Public Safety Coalition
  • Jimmy Dunn, Voting, 4th
  • Amy Weirich, Alternate, 30th
  • Mike Dunavant, 25th
  • Guy Jones, TNDAGC
  • Bench and Bar Committee
  • Kim Helper, 21st
  • Public Education Committee
  • Amy Weirich, Chair, 30th
  • Bryant Dunaway, 13th
  • Ray Crouch, 23rd
  • Mike Dunavant, 25th
  • Justice and Professionalism
  • Mike Dunavant, Chair, 25th
  • Ray Whitley, 18th
  • Barry Staubus, 2nd
  • Russell Johnson, 9th
  • Steve Crump, 10th
  • Amy Weirich, 30th
  • John Gill, ADA, 6th
  • Jason Lawson, ADA, 15th
  • Jody Pickens, ADA, 26th
  • TN BAR Association Rep.
  • Tony Clark, 1st
  • State Meth & Pharmaceutical Task Force Rep.
  • Mike Taylor, 12th
  • Ray Crouch, 23rd
  • Garry Brown, 28th
  • Victim/Witness Steering Committee
  • Sue Jones, TNDAGC
  • Kim Hudson, 4th
  • Jan Ramsey, 11th
  • Mackenzie Britt, 20th
  • Kim Magee, 22nd
  • Carlotta DeAllen, 24th
  • Amy Meeks-McCullough, 30th
  • Elder Abuse Committee
  • Lisa S. Zavogiannis, Chairperson, 30th
  • Dan E. Armstrong, 3rd
  • Glenn Funk, 20th
  • Ardath Griffin
  • Tee Hassold
  • Andrea Kline, 6th
  • Kate Melby
  • Jim Milam, 20th
  • Zoe Sams, 20th
  • David Schmidt, 11th
  • Carrie Shelton, 30th
  • Matt Stowe, 24th