Committees 2020-2021

  • Executive
  • Amy Weirich, President, 30th
  • Robert Carter, Vice President, 17th
  • Russell Johnson, Secretary, 9th
  • Dan Armstrong, 3rd
  • Steve Crump, 10th
  • Ray Whitley, 18th
  • Kim Helper, 21st
  • Jody Pickens, 26th
  • Danny Goodman, Jr., 29th
  • Dave Clark, Ex Officio, 7th
  • Child Support
  • Dan Armstrong, Chair, 3rd
  • Ken Baldwin, 1st
  • Barry Staubus, 2nd
  • Jared Effler, 8th
  • Russell Johnson, 9th
  • Robert Carter, 17th
  • Ray Crouch, 23rd
  • Lisa Zavogiannis, 31st
  • Elder Abuse Task Force Representative
  • Lisa Zavogiannis, 31st
  • Family Justice
    (includes DV, Child Abuse, & Vul. Adults)
  • Charme Allen, Chair, 6th
  • Dave Clark, 7th
  • Neal Pinkston, 11th
  • Ray Whitley, 18th
  • Glenn Funk, 20th
  • Kim Helper, 21st
  • Matt Stowe, 24th
  • Jody Pickens, 26th
  • Amy Weirich, 30th
  • Sam Lee, ADA, 6th
  • Carrie Bush, ADA, 30th
  • Finance & Audit
  • Dave Clark, Chair, 7th
  • Charme Allen, 6th
  • Robert Carter, 17th
  • Kim Helper, 21st
  • Mark Davidson, 25th
  • Jody Pickens, 26th
  • Justice & Professionalism
  • Robert Carter, Chair, 17th
  • Russell Johnson, 9th
  • Craig Northcott, 14th
  • Ray Whitley, 18th
  • Tommy Thomas, 27th
  • Lisa Zavogiannis, 31st
  • Legislative
  • Steve Crump, Chair, 10th
  • Dan Armstrong, 3rd
  • Charme Allen, 6th
  • Russell Johnson, 9th
  • Bryant Dunaway, 13th
  • Ray Whitley, 18th
  • Kim Helper, 21st
  • Ray Crouch, 23rd
  • Matt Stowe, 24th
  • Jody Pickens, 26th
  • Amy Weirich, 30th
  • Steve Strain, ADA, 12th
  • John Zimmerman, ADA, 16th
  • Steve Jones, ADA, 30th
  • Jenna Miller, VWC, 17th
  • Mackenzie Britt, VWC, 20th
  • NDAA State Representative
  • Russell Johnson, 9th
  • Opioid/Heroin
  • Barry Staubus, Chair, 2nd
  • Ken Baldwin, 1st
  • Dan Armstrong, 3rd
  • Jimmy Dunn, 4th
  • Charme Allen, 6th
  • Dave Clark, 7th
  • Jared Effler, 8th
  • Russell Johnson, 9th
  • Bryant Dunaway, 13th
  • Jennings Jones, 16th
  • Robert Carter, 17th
  • Brent Cooper, 22nd
  • Lisa Zavogiannis, 31st
  • Sub-Committee: Rules Commission
  • Kim Helper, Chair, 21st
  • Steve Strain, ADA 12th
  • Steve Jones, ADA, 30th
  • Personnel
  • Mike Taylor, Chair, 12th
  • Jimmy Dunn, 4th
  • Glenn Funk, 20th
  • Brent Cooper, 22nd
  • Public Education & Social Media
  • Amy Weirich, Chair, 30th
  • Charme Allen, 6th
  • Jared Effler, 8th
  • Neal Pinkston, 11th
  • Glenn Funk, 20th
  • Kim Helper, 21st
  • Danny Goodman Jr., 29th
  • Elizabeth Dixon, TNDAGC
  • Second Look Commission
  • Matt Stowe, 24th
  • Staff Allocation
  • Dan Armstrong, Chair, 3rd
  • Mike Flynn, 5th
  • Mike Taylor, 12th
  • Jennings Jones, 16th
  • Tommy Thomas, 27th
  • State Meth & Pharma Task Force Rep.
  • (Appointed by Pharmacy Board)
  • Mike Taylor, 12th
  • Ray Crouch, 23rd
  •  
  • State Trial Court Vacancy Commission
  • Kim Helper, 21st
  • Technology
  • Bryant Dunaway, Chair, 13th
  • Jared Effler, 8th
  • Ray Crouch, 23rd
  • Mark Davidson, 25th
  • Danny Goodman Jr., 29th
  • TBA Representative
  • Mark Davidson, 25th
  • TN Public Safety Coalition
  • Bryant Dunaway, Voting, 13th
  • Jimmy Dunn, Alternate, 4th
  • Guy Jones, TNDAGC
  • Towing Advisory Comm. Representative
  • Jennings Jones, 16th
  • Training
  • Mike Flynn, Chair, 5th
  • Barry Staubus, 2nd
  • Jared Effler, 8th
  • Jennings Jones, 16th
  • Jody Pickens, 26th
  • Steve Strain, ADA, 12th
  • Jan Norman, ADA, 20th
  • Steve Jones, ADA, 30th
  • Victim / Witness Steering
  • Jared Effler, Chair, 8th
  • Jimmy Dunn, 4th
  • Craig Northcott, 14th
  • Tommy Thompson, 15th
  • John Carney, 19th
  • Glenn Funk, 20th
  • Danny Goodman, Jr., 29th
  • Kendra Bonetti, TNDAGC
  • Sue Jones, TNDAGC
  • Debra Robinson, VWC, 10th
  • Jenna Miller, VWC, 17th
  • Mackenzie Britt, VWC, 20th
  • Tammy Tingler, VWC, 29th
  • Amy McCullough, VWC, 30th
  • Penny Medley, VWC, 31st
  • Nominating
  • Amy Weirich, 30th
  • Dan Armstrong, 3rd
  • Tommy Thomas, 27th